*

wtorek, 18 marca 2014

Wczoraj Irlandia obchodziła św. Patryka. Muszę przyznać, że i w kościele było sporo ludzi, ale skończyło się jak zawsze, na pijaństwie i brudnych miastach. Służby sprzątające mają sporo roboty by doprowadzić place i ulice do wersji pierwotnej.

Oprócz sprzątania, poważnym problemem staje się morderstwo w Dubline... Popili, pobalowali i zamordowali....

Inny mężczyzna zginął dziś rano w wypadku samochodowym. Policja bada czy sprawcą był ... alkohol.

*_*

Sytuacja na Ukrainie jest tragiczna. Zaskakujące jest to, że 97,7 prcent ludzi głosowało nad przyłączeniem do Rosji. Jak za dawnych lat! Tymczasem, jak podaje Konferencja Episkopatu Polski:

Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął kijowsko-halickiego arcybiskupa większego Światosława Szewczuka. Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików pragnął podzielić się z Franciszkiem niepokojem o los swojej ojczyzny i opowiedzieć o sytuacji współwyznawców coraz otwarciej nękanych na terenie Krymu przez prorosyjskich separatystów.

Abp Szewczuk przewodniczył też modlitwom za Ukrainę. Specjalne nabożeństwa w tej intencji odprawił w minioną sobotę w grotach watykańskich, a wczoraj w rzymskiej prokatedrze greckokatolickiej. Zachęcał też wiernych do wielkopostnej modlitwy „za nieprzyjaciół, za wszystkich, którzy krzywdzą naród ukraiński i mówią o nim nieprawdę”.

*_*

Można kupić sobie ferrari. FXX Evo kosztuje prawie 2,2 miliony dolarów. Okazja! Co prawda, nie wyujedzie się nim na ulice, ale posoadanie go to wielka frajda. Za kilkadziesiąt lat sprzeda się go 10 razy drożej.

*_*

Moyes ma dwa mecze by udowodnić, że nadaje się na stanowisko trenera Manchesteru United. Jak dla mnie i tak się nie nadaje!

*_*

Firma Digital Globe oferuje satelitarne zdjęcia obszaru, w którym może znajdować się zaginiony samolot. Wystarczy się zarejestrować i mozna śledzić poszczególne kwadraty na mapie. To wydarzenie jest niezwykle ciekawe. Rodziny zapowiadają strajk głodowy! Tylko po co? Co to da! Cieżko cokolwiek powiedzieć na ten temat, gdyż nie ma o co się "zaczepić".

*_*

Przez trzy lata będzie mozna oglądać pistolet, którym próbowano zastrzelić Jana Pawła II. W Wadowicach będą ustawiały się tłumy (nie sądzę) by zobaczyć broń trzymaną na placu św. Piotra przez Agcę!

A mi marzy się wizyta w Hamburgu na najmniejszym lotnisku świata. W tym Miniatur Wunderland wszystko jest śliczne i cudowne... Kiedyś tam pojadę!

niedziela, 16 marca 2014

Wychodząc dziś z lotniska w Dublinie o mały włos nie stałem się celebrytą. 1500 osób oczekiwało na rugbystów, którzy zdemolowali Francuzów w Pucharze Sześciu Narodów i przywieźli trofeum do Irlandii. To jak zdobyć mistrzostwo świata. Niestety wyszedłem pierwszy na terminal, a przede mną znalazły się obiektywy ponad stu dziennikarzy.

*_*

Kilka dni temu (13 marca) papiez Franciszek świętował swój Roczek. Od 2013 roku zasiada na Stolicy Piotrowej. Niech Pan Jezus błogosławi!

*_*

Kiedyś Stephen W. Hawkins nap[isał w Krótkiej histori czasów taki tekst:

" Żyjemy w zadziwiającym świecie. Próbujemy odnaleźć sens obserwowanych zdarzeń, pytamy: Jaka jest natura wszechświata? (...) Dlaczego wszechświat i my sami istniejemy? Gdy znajdziemy odpowiedź na to pytanie, będzie to ostateczny tryumf ludzkiej inteligencji - poznamy wtedy bowiem myśli Boga."

Dzisiejsze święto odsłania rąbek tejemnicy! Chociaż nie za bardzo go rozumiemy, to jednak głos Boga słyszany w czasie Przemienienia na górze wyraźnie stwierdza o godności Syna Bożego. Swiat nas zadziwia na każdym kroku i choć potrafimy zrobić prawie wszystko, życzenie filozofa ateisty nie spełni się w wymiarze przez niego zaplanowanym. Odpowiedź na pytanie o istnienie jest prosta. Istniejemy, bo Bóg chiał się podzielić z ludźmi tym, co najlepsze! Życiem!

Lecz, jeśli odrzuci się Jego istnienie poszukiwania stają się uporczywe i pozbawione sensu. Tryum ludzkiej inteligencji nastąpi w niebie, po Sądzie ostatecznym, kiedy zostanie pokonana śmierć.

*_*

Machester United przegrał kolejny już mecz. Mogło być jeszcze gorzej, ale Gerard nie wykorzystał trzeciego karnego. Panie Moyes, z tym składem nawet i ja utrzymałbym ten klub na siódmym miejscu. Włodarze United - mogę podać swój telefon!

*_*

Referendum na Krymie! To są jakieś jaja, a Obama (jak to zabrzmiało) straszy!

*_*

Coraz bardziej niespotykane teorie mówi się i pisze na temat zaginionego Tripple Seven z Malezji. Szukają małych wysepek, a mało kto myśli jak taki kolos mógłby wylądowac na małej wyspie!

Strasznie dziwne to wszystko. Może nowy Trójkąt? Bermudy juz mają swój, teraz czas na Wietnam. Mówiąc jednak na serio sytuacja staje się tragikomedią.

sobota, 08 marca 2014

(Rdz 2,7-9;3,1-7)
Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła. A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu? Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli. Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło. Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

(Ps 51,3-6.12-14.17)
REFREN: Zmiłuj się, Panie, bo jesteśmy grzeszni

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej,
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Uznaję bowiem nieprawość swoją,
a grzech mój jest zawsze przede mną.
Przeciwko Tobie zgrzeszyłem
i uczyniłem, co złe jest przed Tobą.

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów we mnie moc ducha.
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi świętego ducha swego.

Przywróć mi radość z Twojego zbawienia
i wzmocnij mnie duchem ofiarnym.
Panie, otwórz wargi moje,
a usta moje będą głosić Twoją chwałę.

(Rz 5,12.17-19)
Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli... Jeżeli bowiem przez przestępstwo jednego śmierć zakrólowała z powodu jego jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego - Jezusa Chrystusa. A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie. Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi.

(Mt 4,4b)
Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

(Mt 4,1-11)
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem . Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

środa, 05 marca 2014

Wczoraj w Polsce, w Kościele obchodzone było święto św. Kazimierza, królewicza. Ten młody człowiek wybrał drogę modlitwy i pokuty, by w ten sposób wspierać świat oddalający się od Boga. Walczył o przywrócenie pokoju i jedności na wschodzie Europy. Myślę, że w wielu miejscach modlono się o pokój na Ukrainie. Dziś, natomiast Popielec, czyli dzień na działanie. Post, jałmużna i modlitwa ofiarowane w intencji pokoju przemieniają zrujnowaną Ziemię.

Tymczasem na Ukrainie wciąż niespokojnie. Miasta są przejmowane potem odbijane, a Putin ma to gdzieś. Już nie chodzi o to, że (nie) lubimy Ukrainców, czy Rosjan, ale o to, że ten konflikt może przerodzić się na coś ogromnego. Już mało kto "bije się" na karabiny. Jeden mały czerwony guzik może wstrząsnąć połową Planety.

*_*

"Obawiam się, że ten człowiek stracił kontakt z rzeczywistością i żyje w innym świecie". Tak o Putinie wypowiedział się Merkel. Zresztą, który z przywódców wielkich narodów nie żyje w innym świecie.

Polityka, post, jałmużna i modlitwa - a świat się zmieni.

*_*

"Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienie ziemi. Lecz to wszystko jest dopiero początek boleści." (Mt 24,6-8).

Mimo, iż czas paruzji jest nam nieznany, Bóg daje ludziom pewne znaki, które mają pomóc chrześcijanom przygotować się na powtórne przyjście Jezusa. Ma to pomóc tym, którzy nie żyją w gotowości. Chodzi tu mianowicie o pewne wydarzenia, które muszą się dopełnić przed paruzją:
-> nawrócenie Izraela
-> powszechne głoszenie Ewangelii
-> ogólne zaburzenia
-> zamieszanie i nieład w Kościele
-> pojawienie się antychrysta

Brakuje tylko pierwszego punkciku! Znaczy to, że do paruzji jeszcze daleko!

wtorek, 04 marca 2014

Wczoraj brytyjska telewizja pokazała program "Cowboy builders", której głównym i niesamowicie negatywnym bohaterem był Polak. Budowniczy, młody człowiek wziął prawie 30 tys. funtów od kobiety na remont jej mieszkania. To, co po sobie zostawił było okropne. Kamery udowodniły straszne przekręty jakimi się kierował. Wstyd, bo ilu Polaków w Wielkiej Brytanii musiało pracować na szacunek, by on jeden zniszczył to w jeden wieczór.

*_*

Papież zaliczył śmieszną wpadkę. W czasie audiencji zamiast "caso" (przypadek) użył "cazzo" (np. pieprzyć).

*_*

Putin przerwał manewry wojska, a zajęcie Krymu przez Rosjan nazwano początkiem końca Prezydenta. Tak myśli ... wnuczka Chruszczowa, który okazał się być kompletnym tyranem i głupkiem jednocześnie (a czy może inaczej?)

Ciekawe, że w lutym minęło 60 lat od podarowania Krymu Ukrainie. Po rozpadzie Związku, Krym jest ciągle przedmiotem sporu z Rosją.

*_*

Jeśli USA zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach - powiedział doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew - czytamy na onet.pl.
Aleś Obama postraszył. U-hu i Rosja się przejęła. Słowa Prezydenta Stanó Zjednoczonych nic nie znaczą. Puste bicie głową o mur, a 25 tys. żołnierzy i tak tam się zamelduje.
*_*
Wrócę na chwilę do wydarzeń z Warszawy, gdzie przerwano mecz Legii. Prosta rada, zamknąć stadion na 10 kolejek, wyłapać bandytów i aresztować do pracy w kamieniołomach.Przysłużą się gospodarce i zobaczą, co znaczy praca i zarobek. Szkoda mi nowego trenera Legii, gdyż pewnie on sam widział wiele na angielskich boiskach, ale takiego bydła w Warszawie się nie spodziewał.

*_*

I na koniec perełka:

Jak poinformował kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach ks. Jan Smolec, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w związku z tradycyjnymi obchodami Dnia Kobiet udzielił dyspensy od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach na dzień 8 marca 2014 roku na terenie archidiecezji katowickiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją przyjętą podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 21-22 czerwca br. w Wieliczce, czwarte przykazanie kościelne obowiązujące katolików w naszym kraju brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. - gdzieś na www.

Tagi