*

czwartek, 24 października 2013

Telewizja Nat Geo nadaje ostatnio program o lotnisku w Dubaju. Musze przyznać, że jestem zszokowany, bo lotnisko robi wrażenie idealnego. Szejk, który jest również właścicielem Emirates Airlines dba o każdy szczegół i od niego zależy co i jak na lotnisku.

Nie ma mowy o żadnej pomyłce, a obsługa naziemna działa bez zarzutów. Miło się ogląda ten program a wiedząc, że nigdy tam nie będę - tym bardziej zwiększa on ciekawość.

***

Andy Lopez, 13 letni chłopiec z Kaliforni chodził z repliką AK47 i został zastrzelony przez policjantów. Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie. I co, zrobili swoje. Mieli czekać na wyjaśnienia. Skąd mogli wiedzieć, że to zabawka. Kazali odłożyć, nie posłuchał. Koszmar i straszliwa pomyłka. W Ameryce są na to uczuleni. Tak wiele rzeczy dzieje się w szkołach z udziałem dzieci z bronią....

Szkoda rodziców i tych policjantów, którzy - najzwyczajniej byli na służbie.

***

Dzieci również zeznają przeciwko ks. Gilowi. Podano, że miał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć z pornografią dziecięcą. Nawet jeśli go chcieli wrobić, to wgranie takiej liczby zdjęć trwałoby chyba miesiąc...

Straszne!

Wiem, że tam inna jest kultura i inaczej dzieci się wychowuje, ale ksiądz mógł se darować...

Później dochodzi do absurdów, że księża nie głaskają dzieci po głowach w czasie zbierania tacy, czy rozdawania dorosłym Komunii. Jakaś psycholog wypowiadała się, że to również jest złe, ale weź tu dogodź!

***

Pewien Amerykanin jadąc po pijanemu zabił drugiego człowieka. Postanowił ujawnić prawdę i nagrał filmik z apelem o zaprzestanie jeżdżenia na podwójnym gazie. Sąd złagodził wyrok za skruchę i odsiedzi 6 i pół roku w więzieniu.

***

"Polska gotowa do objęcia dowództwa nad Siłami Odpowiedzi NATO" - przeczytałem na onet.pl i aż się przestraszyłem.Będziemy latać rozlatującymi się F-16. Hurra!

***

Aż przykro się robi, gdy śledzi się kolejne odcinki pancernej brzozy ze Smoleńska. Na szczęście są również i tacy, którzy myślą i nie dadzą się ogłupić innym.

Zanim prof. Cieszewski wygłosił wykład, w trakcie którego przekonywał, że nie mogło dojść do kolizji tupolewa z brzozą, w ostrych słowach skrytykował polskie media. - Media w Polsce są nieetyczne, kłamliwe i niekulturalne. W związku z tym nie będę udzielał już żadnych wywiadów. Nie chcę uczestniczyć w procesie ubliżania drugiemu człowiekowi - powiedział na wstępie prof. Cieszewski.

Samolot nie przewraca się przez drzewko! Trzeba być idiotą, by w to uwierzyć

***

Proboszcz berżnickiej parafii zapowiedział starszym, schorowanym ludziom, że nie wpuści ich do kościoła i nie dokona pochówku. – Będziecie leżeć w ogródku, pod płotem – miał rzucić im w twarz. Dlaczego? – Bo nienawiść szerzą – tłumaczy ks. Władysław N. Sprawą zajmuje się sejneńska prokuratura. - pisze onet.pl.
Dopiero jednak później następuje wyjaśnienie o co poszło i dlaczego. Ależ kłamliwy tytuł. Onecie wstydź się. Jednak na kościół pluć potrafią, a gdy celnicy potraktowali wzorowo Pakistańczyka bez ważnej wizy na lotnisku we Wrocławiu to był atak na Jego Wysokość. Nie miał wizy - nie może lecieć! Proste jak dwa plus dwa. Afera, bo czuł się sponiewierany. Na litość boską to sa jakieś żarty. Jak go puścili, powinni dostać naganę!
Do Ameryki nie polecisz jeśli wiza kończy ci się 6 miesięcy później, a tu stawia gość warunki i się skarży do prasy.
Napisano, że oboje z żoną Polką skończyli wielkie uniwersytety. Skoro tak się zachował to musiał to być jakiś uliczny targ w Islamabadzie!. Ale się wnerwiłem!

Ale ludzie mają problemy! Podsłuchiwano telefon Merkel czy nie? Ameryka to musi być niesamowicie dumna ze swoich osiągnięć.

***

Biedroń pomylił Stone z Kalatą, ale wyznał, że obie są piekne.Biedny, nie wiedział kto to jest!

***

TP sprzedała WP o2. Skomplikowane! 375 milionów złotych - nie są to małe pieniądze.

***

Odnośnie meczu Arsenalu z Borussią:

***

Dzisiejszy mecz Man United z Realem Sociedad był na tyle słaby, że prawie zasnąłem. Pewnie nikogo to nie będzie ochodzić, ale ... tak było.

Moyes wyleci z Manchesteru szybciej niz przyszedł.

***

A, i mały książę został ochrzczony. Na głowę Jerzego polała się Woda Życia.

wtorek, 22 października 2013

Ale ze mnie sklerotyk. Wczorajszy dzień był niesamowicie ważny. To właśnie w ten dzień Marty McFly wylądował w przyszłości.

Nie trzeba mówić, że twórcy filmu inaczej sobie wyobrażali naszą rzeczywistość.

***

Jak podaje dzisiaj Wyborcza, dwa Boeingi 747 przeleciały obok siebie w odległości zaledwie 30 metrów. Działo się to w czerwcu, ale komisja pewnie ujawniła szczegóły niedawno. 30 metrów to żadna odległość dla jumbojeta. Piloci wykonali źle polecenia wieży kontroli lotów i Szkocja mogłaby być miejscem drugiej katastrofy.

***

Sir Alex Ferguson szykuje się do wydania książki, która do tej pory była pilnie strzeżona. Nie wiem dlaczego lon to robi. Książka jak książka -  i tak coraz mniej ludzi je czyta.

***

W Dubline już druga dziewczyna (14 lat) w ciągu tygodnia została zgwałcona i pobita przy centrum handlowym. Policja działa dzielnie, ale coś powoli. Złapać i uciąć "co-nieco". Nie będzie gwałtów! Prawa człowieka powinny przestawać działać w takiej chwili. Nie zabijać, nie wsadzać do więzień (po co podatnik ma płacić za gwałcicieli/pedofilów).

***

Zaczynam słuchać Rihanny. Rozwścieczyła muzułmanów tym, że z pomalowanymi na czerwono paznokciami zrobiła sobie sesje zdjęciową przed meczetem. Uśmiałem się bardzo! W Gdańsku, w podpalonym meczecie ponoć znaleziono bombę i będą szukać sprawców, a gdy ktos księdza zaatakował z bronią w ręku, nie było nic.

Oj świecie, świecie... w którą stronę zmierzasz. Polsko dokąd kroczysz, Twoja tolerancja i demokracja Cię zgubi. Jeśli się imamowi Hani nie podoba - dyskretnie aczkoliwiek stanowczo mówię "do widzenia"!

poniedziałek, 21 października 2013

Pilna informacja obiegła cały polski internet. Watykan odrzucił rekurs ks. Lemańskiego. I co teraz? Wspaniały papież Franciszek i jego niesamowite gesty przestaną działać na polskich krzykaczy reformatorów.

Podoba mi się jeden ze wpisów do forum onet.pl:

Roma locuta - causa finita. Tak kończą niepokorni.
W Kościele nie ma demokracji, obowiązuje reguła posłuszeństwa.
Każdy kto wybierze karierę księdza musi to zrozumieć.
A (już niebawem) pan Lemański zawsze może założyć kolejny antykościelny tygodnik... :)  


Doskonałe. Już widzę jak Lis i Olejnik a także inni bedą wieszać psy i koty drzeć, że po raz kolejny krzywda dzieje się Lemańskiemu.

Watykan rozważa jeszcze sprawę urzędu proboszcza, ale myślę, że i to będzie odrzucone. Wreszcie ma zakaz wypowiadania się, choć i tak wiem, że poleci do Michnika, bo go biją.

Ktoś napisał szyderczo, broniąc Lemańskiego, że "lepiej być gejem i pedofilem". NIe, obie rzeczy są wstrętne. Każdy ksiądz wie, że w Kościele jest posłuszeństwo i uczy się tego sześć czy siedem lat. Taki był Chrystus i dał wzór, a to że kapłani odeszli i odchodzą od Chrystusa to nic nowego. Przykre! Trzeba bić się w pierś (swoją!) i "zamknąć się w swojej izdebce" ks. Lemański i się modlić  a nie latać po Wyborczej jak przemoknięty po suszarce.

***

Prasę obiegła kolejna szaleńcza informacja o Franciszku, który dał pieniądze staruszce, która zadzwoniła do niego, że ją okradli w pociągu. Wszystkim emerytom i rencistom z Polski polecam szybki telefon do papieża. Skoro rozdaje... Nie rozumiem dlaczego z tego robić wielką informację. Po pierwsze mógł być naiwny (takich sytuacji jest kilkanaście dziennie i każdy jest okradziony) w każdym kościele, a po drugie paplanie o tym wiele sławy mu nie dodaje, no chyba, że "poszedł nad jeziorko z wędką i złowił rybkę, która miała w pyszczku monetę...."

sobota, 19 października 2013

Wiem, że to co napiszę nijak ma się do Ewangelii, która głosimy i żyć mamy, ale zdenerwował mnie artykuł na gazeta.pl. "Nazywam się Hani, od 32 lat mieszkam w Gdańsku. Dlaczego podpaliliście mój meczet? I mój sklep?" jest dla mnie skandalicznym wywiadem z imamem, któremu ktoś w Gdańsku podpalił meczet. I sklep. No biedaczyna! Jak on teraz się odnajdzie.

W krajach islamskich zabija się chrześcijan, niszczy się kościoły chrześcijańskie, a on ma czelność pisać takie głupoty. Nawet nie chcę czytać tych bzdur. Już sam początek i tytuł jest beznadziejny.

***

Ludzie, co się tu dzieje? Grodzki ma do swego ciała wiele do zarzucenia!  "Nie, Anka, nie"!

***

(Wj 17,8-13)
Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku. Jozue spełnił polecenie Mojżesza i wyruszył do walki z Amalekitami. Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. Gdy ręce Mojżesza zdrętwiały, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron zaś i Chur podparli jego ręce, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W ten sposób aż do zachodu słońca były ręce jego stale wzniesione wysoko. I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza.

(Ps 121,1-8)
REFREN: Naszą pomocą jest nasz Pan i Stwórca

Wznoszę swe oczy ku górom:
skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana,
który stworzył niebo i ziemię.

On nie pozwoli, by się potknęła twa noga,
ani się nie zdrzemnie Ten, kto ciebie strzeże.
Nie zdrzemnie się ani nie zaśnie
Ten, który czuwa nad Izraelem.

Pan ciebie strzeże,
jest cieniem nad tobą,
stoi po twojej prawicy.
Nie porazi cię słońce we dnie
ani księżyc wśród nocy.

Pan cię uchroni od zła wszelkiego,
ochroni twoją duszę.
Pan będzie czuwał nad twoim wyjściem i powrotem,
teraz i po wszystkie czasy.

(2 Tm 3,14-4,2) Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.

(Hbr 4,12) Żywe jest słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

(Łk 18,1-8) Jezus odpowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: Obroń mnie przed moim przeciwnikiem. Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie. I Pan dodał: Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

piątek, 18 października 2013

Kiedyś pisałem o wspaniale rozwijającej się polskiej firmie produkującej pociągi. Dziś media podają, że PESA wyprodukuje nowe pociągi dla Małopolski. 132 mln złotych na ulicy nie leży, ale na torach. Jak się pracuje to się ma. Gratulacje!

***

Genetyk z Oksfordu rozwiązał zagadkę Yeti. Twierdzi, że to potomek niedźwiedzia sprzed 40 tys. lat. Czy ktoś to może zweryfikować? Nie, więc niech będzie to niedźwiedź.

***

W Irlandii prawdziwa panika. Ludzie dostają formularze do wypełnienia, by sprawdzić ich zamożność, czy potrzebują Medical Cards. Odbierane są również świadczenia na telefony. Idą czasy ciężkie dla Irlandczyków, którzy nie potrafią sobie zdać sprawy, że można i trzeba zacisnąć pasa.

***

Ale mecz w Zabrzu. Nawałka musiał "rzucać mięsem", bo Górnik w doliczonym czasie wygrał ze Śląskiem 3:2. Przyszły (?) selekcjoner kadry narodowej musi mieć "jaja", by naszym gwiazdkom powiedzieć "kilka słów" do serca.

***

A w Tokio wstaje nowy dzień. Podglądam lotnisko Narita. Dla lubiących samoloty, polecam tę stronę.  Rewelacja i bardzo dobrze zsynchronizowana z flightradar24. Dobry odpoczynek!

***

ONZ chce od Amerykanów deklaracji w sprawie zabitych w czasie nalotów cywilów. Ciekawe posunięcie, ale chyba ktoś zapomniał, że jest to stan wojny i cywile również giną.

Tym bardziej dziwne, że wielu cywilów również uczestniczy w tej wojnie a stan gotowości żołnierzy jest bardzo wysoki. Z każdej strony czeka pułapka....

***

Jutro w Kościele polskim wspomnienie ks. Jerzego Popiełuszki. To był gość! A zbrodniarze sobie chodzą po świecie i mają się dobrze.

czwartek, 17 października 2013

Arcybiskup Michalik znowu miał coś powiedzieć, co nie podoba się nikomu. Nawet rzecznik nie raczy się wypowiedzieć na ten temat...

***

Nowy wpis na onet.pl mówi o rozkwicie pogaństwa, które dumnie wkracza na miejsce katolicyzmu.

***

Papież przeniósł swoje rekolekcje wielkopostne do miasteczka Albano, co prasa uznała za rewolucję...

***

Jak dowiadujemy się z badań, nie ma efektu Franciszka. W seminariach i domach zakonnych jest mniej kleryków niż było do tej pory. Czy ma to coś znaczyć? Nie sądzę. Echo skandali i mocnej sekularyzacji życia daje znać o sobie.

***

Tysiące muzułmańskich wyznawców przybyło do miasta Mina, aby przeprowadzić rytuał zwany "Kamieniowaniem Diabła". Władze surowo odmawiały udzielania wiz osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom przewlekle chorym, w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa SARS, który w ciągu ostatniego roku zabił w królestwie ponad 50 osób. (onet.pl).
Aha!

***

A z jeziora w Czelabińsku wyłowiono kolejny fragment meteorytu. Waży 570 kilogramów i posiada pewnie jakiś przekaz z przyszłości/przeszłości.

***

Czasy ostateczne nadchodzą.... Już są.

środa, 16 października 2013

Wreszcie wróciłem!

W Irlandii trwa dyskusja na temat podanego wczoraj i zatwierdzonego budźetu. Cięcia są całkiem spore i w drastyczny sposób uderzają najsłabszych. Krytyki i krytykanctwa nie ma końca.

Rząd zaoszczędzi rzekomo 2,8 miliarda euro w 2014 roku, ale ludzie starsi i chorzy muszą wyjechać na bezludne wyspy, by tam dokończyć swoich dni. Największym dla nich problemem może być odebranie Medical Cards. Taka karta upoważnia do ogromnych zniżek, jeśli nie całkowitego zniesienia opłat za służbę zdrowia. Karty zostaną zabrane również tym po 70 roku życia, a kto jeśli nie oni, starsi i schorowani takiej pomocy mogą potrzebować.

Dostało się (i słusznie) bezrobotnej młodzieży. Ministrowie chcieli zapewne "podnieść ich" z foteli, by zaczęli szukać pracy, a nie żyli latami na zasiłkach. 

Podatki zostały na starym (dotychczasowym) poziomie. Jak zwykle, ministrowie nie zgłębili się nad własnymi zarobkami, bo po co.

No i właśnie, papierosy i alkohol poszły w góre. Polacy zacierają już pewnie ręce, gdyż im więcej przywiozą, tym więcej zarobią.

***

Oglądałem wczoraj mecz naszej Reprezentacji. Anglicy pokazali nam miejsce w szeregu, ale musze przyznać, że czasami mecz był interesujący. Lewandowski zmarnował kilka sytuacji strzelając (nie wiem dlaczego) lewą nogą, drugi Lewandowski zmarnował kilkadziesiąt minut na boisku, a Szczęsny fruwał między słupkami.

Angielska u-tv pokazała przed meczem fragmenty Wembley sprzed 30 lat, ale nikogo to tu nie wzruszyło. Oni grają w piłkę, a nie żyją syntymentalnymi bzdurami.

***

Miłego dnia. Z Bogiem.

czwartek, 10 października 2013

Z zadumą przyglądam się obecnej debacie publicznej, widząc raz za razem zamazane twarze mężczyzn w koloratkach. Można odnieść wrażenie, że chrześcijaństwo pedofilią stoi, a zakrystie służą przede wszystkim popełnianiu niecnych czynów. Mainstreamowe media lubują się w poruszających wywiadach z ofiarami, co jakiś czas wrzucając na ekran czerwony pasek z szokującą wiadomością o kolejnych zdjęciach na komputerze zatrzymanego księdza.  

Pedofilia stanowi niewątpliwie szczególnie odrażającą mutację grzechu, a każdy postępek o takim charakterze powinien spotkać się ze zdecydowaną reakcją odpowiednich władz. Szczerze współczuję ofiarom i mam cichą nadzieję, że nie będą identyfikować Boga z jego rzekomymi pełnomocnikami. Musimy jednak zrozumieć, że media walczą dziś z pedofilią wśród duchowieństwa, tylko po to by przy okazji zadać ciężkie rany kościołowi (w tym wypadku katolickiemu). To właśnie w taki sposób kompromituje się w społeczeństwie ideę chrześcijaństwa. Nieustannie epatowanie skandalami i przestępcami w sutannach ma za zadanie nałożyć chrześcijaństwu maskę dwulicowej, fałszywej i skrajnie niewiarygodnej idei. Człowiek, który przez lata słyszy o Ewangelii wyłącznie w kontekście pedofilii, po pewnym czasie nie będzie miał wątpliwości, co do jej faktycznego znaczenia. Przedstawiciele chrześcijaństwa nie chodzą więc dziś do Moniki Olejnik, aby argumentować na rzecz Chrystusa. Nikt nie chce rozmawiać o istocie i założeniach chrześcijańskiej wiary, gdyż dużo łatwiej zaprzeczyć jej za pomocą kolejnej szokującej fotki księdza niż merytorycznych argumentów. Chodzi tylko o to, by wykazać, że naiwni reprezentanci Chrystusa nie potrafią zrobić porządku na swoim własnym podwórku, więc nie powinni wypowiadać się na temat aborcji, homoseksualizmu czy innych, palących kwestii etycznych. Kościół stanowi ostatni bastion na drodze wojujących, lewicowych ideologii. Zrozumiano, że trudno wykraść umysłom pierwotne przeświadczenie o istnieniu Boga, zaczęto wypełniać je więc karykaturalnym obrazem jego przedstawicieli. Przykro widzieć duchownych, którzy po raz tysięczny pocą się przed kamerami, próbując wytłumaczyć, że chrześcijaństwo nie jest mekką pedofilów, a gdzieś tam istnieją tysiące ludzi składających odważne i piękne świadectwo na rzecz Chrystusa. Media postawiły sobie za cel, by udowodnić, że król jest nagi, a tym samym nie powinien decydować o standardach mody. Tuż za rogiem czają się agresywne ideologie, gotowe by budować na ruinach chrześcijaństwa lepszy świat. Świat, w którym umilkną raz na zawsze ostrzegające głosy podsiwiałych i zacofanych rzeczników prawdy, a równość wszystkich ze wszystkim zajmie miejsce sztucznych podziałów proponowanych przez skompromitowane religie.  

 

Książa gwałcą dzieci, więc chrześcijaństwo traci rację bytu – oto jak w skrócie wygląda nowatorski sposób wnioskowania. Całkiem niedawno w jednej z toruńskich szkół ponad 300 osób zatruło się jedzeniem, czy to oznacza, że najbezpieczniej byłoby po prostu przestać jeść? A może źle przygotowany posiłek nie deprecjonuje jedzenia, lecz unaocznia jego wartość? Kościół zbudowany został na znacznie mocniejszym fundamencie niż ksiądz x lub biskup y. Huczny upadek tego czy tamtego nie wstrząśnie całą konstrukcją, gdyż fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus. Na tym właśnie polega wzniosłość chrześcijaństwa – gdy pod naporem grzechu kruszą się ściany i łamie spróchniały dach, ludzkim oczom ukazuje się niezniszczalny, nieporuszony fundament – Bóg stąpający po ścieżkach czasu w ciele żydowskiego cieśli.

 

Dziwię się tym wszystkim, którzy wskazują na pedofilów w sutannach jako niepodważalny argument przeciwko chrześcijaństwu. Realność zła dowodzi czegoś zupełnie przeciwnego. Ewangelia naucza, iż ludzka natura poddana jest złym, upadłym pragnieniom. Kiedy kolejny pedofil krzywdzi niewinne dziecko, wszystko zdaje się wołać: potrzebujemy Zbawiciela! Zabawne jak niewiele do powiedzenia mają ludzie negujący istnienie Boga z powodu zła. Najpierw odrzucają jedyną odpowiedź, która nasuwa się rozumowi, a później przestają zadawać pytania. Jeśli Boga nie ma, to nasze wypucowane ulice i białe parlamenty znajdują się pod okupacją tajemniczej, złowrogiej i bliżej niezdefiniowanej siły. Przedostaje się niepostrzeżenie przez najszczelniejsze zasieki, nic sobie nie robiąc z kolejnych ustaw i kodeksów. Infekuje rządzących i duchownych, brutalnie ośmieszając najpotężniejsze instytucje cywilizowanego świata. Ateizm nie ma nic do powiedzenia, gdy na scenie pojawia się pedofilia. Może rzucić zgniłym jajkiem i trochę poprzeklinać, ale nie potrafi usunąć jej ze scenariusza. Właściwie nie ma pojęcia dlaczego się tutaj wzięła, traktując jako przypadkową literówkę w wielkiej opowieści natury. Czy nie jest jednak tak, że głęboko wewnątrz siebie tęsknimy za Zbawicielem? Potężne pragnienie odkupienia i nowej rzeczywistości wspólne jest większości religijnych tradycji. Po prostu czujemy, że coś jest nie tak.  Czasami nie potrafimy nawet wskazać fałszującego instrumentu, ale jedno jest pewne - orkiestra nie brzmi tak jak powinna. Intuicyjnie rozumiemy, iż zło jest czymś więcej niż złamaniem umownych zasad porządku społecznego lub przypadkowym zwycięstwem zwierzęcych instynktów. To nie niewłaściwe syntezy atomów lub skutki uboczne ewolucji budzą w nas oburzenie. Potrzebujemy Zbawiciela! 

 

Pedofile w sutannach dowodzą jedynie, że krzyż na piersi nie oznacza krzyża w sercu. Religijny teatr może imitować duchową wolność, ale co to za wolność, którą recytuje się z przepastnych tomów zakurzonych doktryn? Potrzebujemy Zbawiciela. W oparach kadzideł, pośród świętych obrazów i wzniosłych hymnów – nawet tutaj potrzebujemy przeżyć wyzwalające spotkanie z Chrystusem. Można zgubić się w burdelu (młodszy syn marnotrawny) lub w zakrystii (starszy syn marnotrawny), lecz w niczym nie przeczy to dobrej nowinie o ojcowskiej miłości. To prawda, że niektórzy duchowni opanowali Ewangelię, nigdy nie zostawszy przez nią opanowani. To prawda, że za grą świętych pozorów ukryli wyrachowaną niewiarę, bojąc się innego życia lub nie mając na nie pomysłu. Dlaczego jednak mamy zamknąć Bank, tylko dlatego, że ktoś wystawił sobie fałszywe pełnomocnictwo do udzielania kredytów, po czym uciekł z pieniędzmi za ocean? 

 

Nie dajmy się zwariować. Nigdy nie powinniśmy przestać pytać świata – co dalej? Kiedy już spłoną ostatnie kościoły? Kiedy ostatnich wyznawców Chrystusa zamknie się w ośrodkach dla niereformowalnych pacjentów? Kiedy obiektywna moralność w wydaniu chrześcijańskim zostanie zastąpiona bezwyrazistą masą dobrze brzmiących, lecz pustych regułek? Co wtedy? Obawiam się, że ruiny kościołów nie posłużą jako budulec nowej rzeczywistości. Ostrożnie wyzbiera się ostatnie cegłówki, ale tylko po to, by postawić wystawny grobowiec dla martwej cywilizacji, która z premedytacją podcięła sobie żyły.  

 

Jeśli o mnie chodzi, historia Jezusa Chrystusa opisana w Biblii wciąż przemawia mocniej niż historia księdza Wojciecha Gila opisana w TVN24. Wolę grzać się w blasku słońca niż siedzieć w ciemnej piwnicy i przeklinać niedziałającą latarkę. 

(07.10.2013r.)

Bartosz Sokół na Fronda.pl

niedziela, 06 października 2013

(Ha 1,2-3;2,2-4)
Dokądże, Panie, wzywać Cię będę, a Ty nie wysłuchujesz? Wołać będę ku Tobie: Krzywda (mi się dzieje)! - a Ty nie pomagasz? Czemu każesz mi patrzeć na nieprawość i na zło spoglądasz bezczynnie? Oto ucisk i przemoc przede mną, powstają spory, wybuchają waśnie. I odpowiedział Pan tymi słowami: Zapisz widzenie, na tablicach wyryj, by można było łatwo je odczytać. Jest to widzenie na czas oznaczony, lecz wypełnienie jego niechybnie nastąpi; a jeśli się opóźnia, ty go oczekuj, bo w krótkim czasie przyjdzie niezawodnie. Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności.

(Ps 95,1-2.6-9)
REFREN: Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go padając na twarze,
zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem,
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.

Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego:
„Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba,
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie,
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła”.

(2 Tm 1,6-8.13-14)
Przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez włożenie moich rąk. Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga! Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie! Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka.

(1 P 1,25)
Słowo Pana trwa na wieki, to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.

(Łk 17,5-10)
Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.

Tagi