Menu

Codziennik irlandzki

wydarzenia bieżące

"Jeśli nie przestaniecie..."

traler

Gazeta Wyborcza ulokowała na swoim portalu tekst, w którym Tusk straszy Syrię. Zaczyna się on od

Jeśli nie przestaniecie....

Nie chce mi się nawet tego gniota czytać, bo co taki Ryży może zrobić. Kredy już prawie nie ma w sklepach, na granie na fortepianie za zimno. Być może popełniam błąd, że nie zaglądam do artykułu, że być może te ekstremalne działania przeznaczone są tylko na islamistów, ale nie dam rady się skusić, bo mowa jest również o sankcjach wobec Rosji. To już przechodzi ludzkie pojęcie. Ileż można się śmiać. Groźna twarz Tuska na pierwszej stronie dodaje tylko folkloru.

*_*

Oglądałem wczoraj mecz United i muszę powiedzieć, że nie było to nudne widowisko. Wyklepali 4:1 i Turcy wrócą do swego kraju na tarczy. Dalej nie powiem, że Pogba jest wart swoich pieniędzy.

*_*

Radni Warszawy uznali, że skwer przy Ogrodowej 5 będzie nosił imię Bartoszewskiego. Tak się składa, że to blisko skweru Psa Fafika. To również dzieło działaczy PO.

*_*

CvRmiaEUkAAY5EFot.: twitter.com

Śmiejmy się!

Błogosławiony Jerzy

traler

Wczoraj, użytkowników eir.ie spotkała niemiła niespodzianka. Internet działał skandalicznie wolno. Posypały się skargi i gromy... Telefony prowajdera były blokowane z minuty na minutę, a wściekłość ludzi rosła z sekundy na sekundę. Jak bardzo uzależniliśmy się od internetu. Właściwie można powiedzieć, że nic nie dało się wczoraj zrobić. Wszystko w jakiś sposób związane jest z internetem. Ale przeżyliśmy :)

Widziałem wykres "niezadowolenia" na stronie dostawcy neta i skala była ogromna. No cóż, zdarza się. Wprowadzają teraz superszybki internet w całym kraju, więc prace spowalniają przepływ tam, gdzie jest już on dostępny.

*_*

Patrząc na wyniki meczów LM, musze stwierdzić, że porażka Legii z RM nie była taka sroga. Oczywiście, można porównać to do meczu Barcelona - Manchester City. Kompromitacja Guardioli na Camp Nou jest większa niż Magiery na Bernabeu. Legia była skazana na porażkę. Nikt o tym nawet nie dyskutował. Jednak porażka City (klubu milionerów) z Barceloną i "podstarzałym" Messim, jest wielką klapą. Tak, to Pepe powiedział przed meczem, że ma na Messiego haka, a po drugie, że Leo nie jest ani grama młodszy... Oj, będzie to musiał odszczekać.

*_*

Dzisiaj będę oglądał Manchester United. Mam nadzieję, że będzie fajny mecz. Turcy to poukładana drużyna i nie przyjechali na Old Traford by "stłuczono im tyłki". Mieli przygodę w locie, gdyż ptak wleciał w szybę i ta zrobiła "pajączka", ale na to nie mieli wpływu.

*_*

Wczoraj była obchodzona rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nasz Błogosławiony został bestialsko zamordowany przez ubeków.

CvH2yPNXgAAGBPtfot.: twitter.com

To były czasy. Teraz wmawia się, że prawa ludzi są mniej respektowane, niż za komuny. Jakim idiotą trzeba być, by tak powiedzieć.

*_*

Odbyła się również debata Clinton - Trump. Teraz pozostaje czekanie i nadzieja, że Amerykanie wybiorą najwłaściwszą osobę. Trzeba tez przyznać, że same wypowiedzi kandydatów i ich programy nie znaczą za dużo. W Stanach, tak naprawdę liczy się Kongres i Prezydent może mieć super pomysły, które Kongres z radością może odrzucić.

Lewatywa

traler

Legia nie sprostała Realowi w kolejnym odcinku LM. Wynik niezupełnie odzwierciedla przebieg spotkania. Ktoś na wp.pl napisał, że "mimo wysokiej porażki Legia wstydu nie przyniosła". Oglądałem fragmenty, ale nie widzę w tym meczu powodu do bycia dumnym. Mogło być znacznie wyżej, ale Krystynka nie miał szczęścia.

*_*

b7ff3e518c2247c0a357b17cdecfcc79Fot.: Polskie Radio

Tusk, Merkel i inne lewaki próbują wytłumaczyć zapewne gwałt na kobiecie, która próbowała robić reportaż w "dżungli" w Calais o nieletnich uchodźcach. Była tłumaczką. Musiała ich długo szukać, bo na zdjęciach "pontonowych" ciężko ich znaleźć. Może szukają też wytłumaczenia do zamachu w Brukseli, jak to zrobić, by muzułmańskie imię nie pojawiło się w mediach...

Zakładnikom nic się stało...

Grunt, żeby Suchocka zajęła się prześladowanymi kobietami w Polsce... bo przecież nie zajmie się strzelaninami w Niemczech, bo to trywialne. Najważniejsze, że Janda i Wellman, które dzisiaj "pięknie" uczestniczyły we Mszy za Wajdę, krzyczały o niesprawiedliwości związanej z ich macicami i już Sucha leci ratować.

CupsYPoXgAAvlH_1

Margaret Thatcher była gigantem, a Merkel stała się zwyczajnym klocem... Fot. twitter.com

*_*

Jutro debata Clinton - Trump. Ciekawe, co się wydarzy?

*_*

I na koniec.. Bydło z Warszawy dało znać o sobie w Madrycie przed meczem, a na meczu w Lyonie leciały przedmioty na boisko. Ciekawe czy Szymon Marciniak wpisze to w papiery i stadion będzie zamknięty, jak sugerowali to komentatorzy BT Sport.

Bartoś, guru dla kilku....

traler

Najsilniejszym narzędziem uzależniania i maniupulacji w Kościele katolickim jest granie na poczuciu winy. Wielka modlitwa pokutna za grzech aborcji na Jasnej Górze, przygotowana przez organizację Solo Dios Basta, jest przykładem profesjonalnej, na ogromną skalę pomyślanej manipulacji. Wszystkiemu, co złe w tym kraju winne są kobiety, zwłaszcza te, które dokonały aborcji - oto przesłanie tego wątpliwej jakości nabożeństwa.

To słowa byłego dominikanina Tadeusza Bartosia. Ten człowiek szuka wszędzie, ale nie może znaleźć sobie miejsca. Nie odnalazł się jako kapłan i jako zakonnik, któremu dano prowadzić marne "ćwiczenia" i jakoś nie widzę, by odnajdywał się w rodzinie... więc, żeby nie wypaść z rytmu trzeba coś pieprznąć. A noż, dadzą "parę groszy".

I wreszcie będzie mógł być guru dla kilku... A mógł pociągnąć miliony!

Ktoś na twitterze napiszał: (cytat)

"bartosik to upadly zakonnik mozna mu wspolczuc !juz nigdy nie zazna spokoju dlatego tak walczy z wiatrakami !droga donikad!"

jeliycie2

 

Czytania niedzielne

traler

(Wj 17,8-13)
Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku. Jozue spełnił polecenie Mojżesza i wyruszył do walki z Amalekitami. Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. Gdy ręce Mojżesza zdrętwiały, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron zaś i Chur podparli jego ręce, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W ten sposób aż do zachodu słońca były ręce jego stale wzniesione wysoko. I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza.

(Ps 121,1-8)
REFREN: Naszą pomocą jest nasz Pan i Stwórca

Wznoszę swe oczy ku górom:
skąd nadejść ma dla mnie pomoc?
Pomoc moja od Pana,
który stworzył niebo i ziemię.

On nie pozwoli, by się potknęła twa noga,
ani się nie zdrzemnie Ten, kto ciebie strzeże.
Nie zdrzemnie się ani nie zaśnie
Ten, który czuwa nad Izraelem.

Pan ciebie strzeże,
jest cieniem nad tobą,
stoi po twojej prawicy.
Nie porazi cię słońce we dnie
ani księżyc wśród nocy.

Pan cię uchroni od zła wszelkiego,
ochroni twoją duszę.
Pan będzie czuwał nad twoim wyjściem i powrotem,
teraz i po wszystkie czasy.

(2 Tm 3,14-4,2)

Trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci zawierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu. Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, w razie potrzeby wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.

(Hbr 4,12) Żywe jest słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

(Łk 18,1-8) Jezus odpowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: Obroń mnie przed moim przeciwnikiem. Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie. I Pan dodał: Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

*_*

Myślę, że nie raz zastanawialiście się przed wyjściem do koscioła, czy to wszystko ma sens? Idę, sam nie do końca wiedząc po co, ale idę, bo tak mnie nauczono. To zabaczę sąsiada, albo sąsiadkę, to spojrzę na zegarek, czy aby nie za długo, czy wspomnę o papierosie, którego już zaczyna brakować. Usiądę, zakładając nogę na nogę i jakoś minie. No tak, trzeba jeszcze poklączeć odrobinę i postać, a także parę razy coś odpowiedzieć. Nie jest to trudne, a nawet, jeśli nic nie będziemy robili, też nic się nie stanie.

Wielu z nas nie myśli w kategoriach wiary. W czasie mszy św., ksiądz sobie coś tam robi, a napewno sprawia wrażenie, jakby to miało "ręce i nogi" i miało jakiekolwiek znaczenie dla ... przyszłości.  Nawet własną modlitwę próbujemy skrócić do absolutnego minimum, które streszcza się w - najczęściej - zaku krzyża.

O trosce o wiarę słyszymy w Ewangelii od czterech tygodni. Jest to temat przewodni nauczania Jezusa. Dzisiaj, już konkretnie pyta się przez Łukasza, czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie powtórnie. Patrząc na dzisiejszy świat, odpowiedź na pytanie Boga nie jest jednoznaczna. Można zadać pytanie do tego pytania, które brzmi:

jak długo będziesz jeszcze czekał i zwlekał z tym przyjściem?

Tutaj pojawia się problem. Doszedł do tego św. Paweł, który namawia Tymoteusza, by trwał - mimo przeciwności jakich doświadczał w swoim Kościele  - w wyznawaniu Chrystusa, jedynego Pana i Boga. Paweł chce - bo sam został pochwycony - by inni odali się na wyłączną własność Boga.

Dobrze wiemy, że takie teksty nie przechodzą w dzisiejszym świecie. Prawo Boga nie przechodzi łatwo przez gardło wielu osobom, a bunt przeciw Kościołowi rozprzestrzenia się bardzo szybko, nawet wśród wierzących., którzy tę wiarę tracą.

Czy i wy odejdziecie?

Osłabia się w nas modlitwa, sytuacja zmusza wielu ludzi, by w niedzielę zapomnieć o świętowaniu dnia pańskiego. To wszystko powoduje, że troska Jezusa nie jest wcale taka naiwna.

Bóg zapowiedział, że przyjdzie powtórnie. Będzie szukał tych, z którymi może się podzielić swoim Królestwem, które przygotował dla tych, którzy za życia okazali się godnymi. Wielu ludzi wyszukuje odpowiedzi na zasadnicze pytania życia i śmierci we własnym widzimisię, zamiast w Słowie Boga, które "jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu."

Kiedyś widziałem obrazek spłakanej klęczącej kobiety, która pewnie miała już dosyć tego, co ją spotykało w każym dniu jej życia. Podpis brzmiał:

Jeśli życie sprawia, że nie możesz ustać, uklęknij.

Wielu dzisiaj mówi, że trzeba powstać z kolan, że dosyć tego, że to XXI wiek... Zawsze w historii, gdy człowiek podnosił się z kolan sprzed Najświętszego Sakramentu, obrywał i upadał znowu. Źle rozumiana wolność - bez Boga - sprawia, że ignorujemy to, co prawdziwe, piękne i wartościowe, a hołdujemy temu, co małostkowe i wręcz grzeszne.I zamaist dobra dostajemy strach i wojnę. 

Modlę się i chodzę na mszę świętą, by być z Bogiem, wsłuchać się w Jego Słowo i Nim żyć, a także karmić się Jego Ciałem, które doda mi sił na wędrówkę przez życie to doczesne, ale i wieczne, które przede mną.

Jeśli chcesz wiedzieć, co ma największą wartość na świecie, dostrzeż to, co jest najbardziej prześladowane...

Nie wstydź się swoje modlitwy, nie wstydź się, że chodzisz do kościoła, że wierzysz... bo tylko wtedy, jeśli wyznasz to przed ludźmi, Bóg przyzna się do ciebie w Dniu Ostatecznym!

 

Skręca w lewo...

traler

Franciszek brnie w iluzję lewicowych polityków i mediów, którzy karmią nas kłamstwem problemu uchodźców.

Cuvt9jZXYAAHo0j

Jest różnica - jak mówią - pomiędzy biednym uchodźcą (najczęściej kobieta z dziećmi) a pontonem pełnym dobrze zbudowanych trzydziestolatków. Nie dam sobie wmówić, że jest inaczej. Na zdjęciach nie znajdziecie kobiet i dzieci. Coraz więcej band pojawia się na ulicach, kobiety nie czują się bezpiecznie, a politycy wmawiają, że to wina nas Europejczyków. Gówno prawda!

*_*

Myślę, że owa kobieta będzie zadowolona z papieskiego orędzia, ale komentarz pozostawiam każdemu z osobna.

Cuv2lQwW8AAoG0mFots:twitter.com

Nie wiem, kim ona jest i nie obchodzi mnie to, ale poziom myślenia jest skandaliczny. No cóż, życie. Zastanawiam się, co katolicy mają do jej macicy? Widziałem jej zdjęcie i już wiem, że to tylko wołanie o...  zauważenie!

*_*

Cały dzień leje, nic nie chce się robić. Miałem wolne dzisiaj, więc poczytałem trochę Jakubowską i pooglądałem filmiki o Korei Północnej w internecie! Pooglądałem też dewastację Europy dokonywaną przez wyimaginowanych przez lewaków uchodźców....

Dobranoc!

Twitterowo.

traler

Cul0IjKXEAATit5

Bieda w POlityce, Rysio "miesza filiżanką w szklance wodę bez cukru" (dla zorientowanych w wypowiedziach guru Nowoczesnej), a islamista, który planował zamach w Europie (lecz został wcześniej złapany) powiesił się w strzeżonym więzieniu.

Posłużmy się znów twitterem:

CiqKnHvWsAAArP5Ciekawe o kim ona mówi?

*_*

CuPadtZWYAAc3C1Na szczęście się to skończyło! Nikt nie będzie robił nas "w bambuko".

Nie dramatyzujmy

traler

Siedzę z szalikiem Reprezentacji na szyi i oglądam mecz. Nie ukrywam, że marzy mi się zwycięstwo Polaków nad piłkarzami Armenii. Nie ukrywam również, że liczę na wysokie zwycięstwo, bo to w końcu tylko Armenia. Niesamowici są kibice! Nie pamiętam skąd i od kiedy wziął się zwyczaj śpiewania dwóch zwrotek hymnu, ale niech już tak zostanie. Znając życie, protokoły przewidują jedną zwrotkę, ale to chyba mało istotne. Świetne.

*_*

Kilka słów trzeba zamienić na temat drugiej debaty kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Clinton to stara lisica, która doskonale wie jak zniszczyć swoich przeciwników. Jedna z amerykańskich telewizji opublikowała program o ... tragicznych losach przeciwników politycznych rodziny Clintonów. Ktoś powie, że to teoria spiskowa dziejów, ale nawet śmierć Johna Kennedy'ego Jr. jest tajemnicza. Zginął on w katastrofie lotniczej, a jego miejsce przejęła ... Hilary Clinton.

Kilka osób zginęło, gdyż wiedzieli coś więcej niż powinni.

*_*

Umarło się Wajdzie. Nie zdążył powystrzelać wszystkich pisowców...

Słynny reżyser, który zrobił karierę dzięki PRL, a później był animatorem IPN-owskiej polityki historycznej jako twórca rozmaitych antykomunistycznych wideo-paszkwili, dziś zmienia front. Andrzej Wajda krytykuje za granicą PiS za działania i idee, którym do całkiem niedawna ostentacyjnie hołdował. Nie o taką Polskę walczyliśmy" — głosi tytuł wywiadu z polskim reżyserem opublikowany w niemieckim dzienniku „Die Welt". Oczywiście najważniejszym problemem, który wzbudza górnolotnie wyrażane oburzenie Wajdy, jest kryptokomunizm Prawa i Sprawiedliwości... czytam na sputniknews.com.

Nie będę więcej ruszał. Niech go na górze rozliczają. Najśmieszniejszą jednak rzecz napisał Wałęsa. Otóż jest on już "spakowany" i "za niedługo spotka się z Wajdą". To pojawiło się kiedyś na twitterze:

469011

i ciągle nie wiadomo, czy to było prawdziwe, czy nie?! Drugie pytanie to takie, czy młody Stuhr powie jakiś dowcip o tej śmierci!

Śmieszy mnie sytuacja z francuskimi helikopterami. Pełowcy zrobili kontrakt życia a suma, jaką mieli wydać za śmigłowce, przekraczała dwukrotnie cenę Embraera 175. Łapówki, łapówki, łapówki. A teraz żabojady z chcą zwrotu pieniędzy. Powsadzać odpowiedzialnych za korupcję. No i ... jeden z polityków PO uznał, że nie wolno rozpaczać, bo Francja powinna nas traktować jak partnerów do rozmów a nie jak rynek zbytu.

Czytam teraz książkę pani Aleksandry Jakubowskiej "Najpiękniejsza". Fikcja literacka fikcją literacką, ale pani Jakubowska naprawdę dużo wie (w końcu siedziała w więzieniu) i opisuje działania machiny rządowej. Przypomina to właśnie metody działania PO. Ubrała to wyśmienicie w słowa i książkę, choć trudna, czyta się wyśmienicie.

*_*

Mały Leo wrócił już ze szpitala do domu. Już bryka, ale najważniejsze, że je. Tydzień na kroplówkach i  ... można się oduczyć jeść. Teraz badania i inne wizyty u różnych lekarzy, ale - dzięki Bogu, waszej modlitwie oraz personelowi medycznemu - Mały już w domu.

*_*

Gramy w przewadze i walimy głowami w armeński mur. Podobnie jak ze Szwajcarią, Portugalią, kilka dnie temu z Danią zaczęło się granie "do tyłu" i mamy 1:1. Z Armenią.

Czytania niedzielne

traler

(2 Krl 5,14-17)
Wódz Syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony. Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem! A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi! On zaś odpowiedział: Na życie Pana, przed którego obliczem stoję - nie wezmę! Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu.

(Ps 98,1-4)
REFREN: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica,
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio.
cieszcie się, weselcie i grajcie.

(2 Tm 2,8-13)
Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida! On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą. Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

(1 Tes 5,18)
Za wszystko dziękujcie Bogu, taka jest bowiem wola Boża względem was w Jezusie Chrystusie.

(Łk 17,11-19)
Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami. Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.

*_*

Obraz trędowatych, idących w kierunku Jezusa musiał być straszny. O trądzie czytamy raczej tylko w książkach historycznych,między innymi w Ewangelii. Chociaż pojawia się jeszcze w biednych częściach świata, to my, żyjemy całkiem bezpiecznie. Każda choroba jest zła i według nas niepotrzebna. Ja byłem "uziemiony" przez kilka dni z powodu rwy kulszowej, a potem naciągnięcia mięśnia dwugłowego i "umierałem z bólu", a tu, ci ludzie mieli prawdziwy życiowy koszmar. Musieli żyć na pustyni w jakichś jaskiniach, Bóg wie gdzie, by tylko być z dala od miasta i od "normalnych" ludzi.

Mój ból przeszedł, ich nie schodził nigdy. Upokorzenie i wstyd, odrzucenie przez wszystkich i w końcu śmierć w męczarniach, to wizja każdego człowieka zarażonego trądem.

W to wszystko miesza się Chrystus. Posłuchali Go od razu. Czy mieli inny wybór? Myślę, że próbowali już wszystkiego, zresztą, w tym czasie za wiele tego nie było. To jak ta kobieta cierpiąca na krwotoki. Ona również straciła nadzieję na cokolwiek, a dotknięcie się płaszcza Jezusa (w akcie desperacji) sprawiło, że wyzdrowiała.

To wymagało wielkiej wiary. Nie mogli zwyczajnie pójść do miasta i pokazać się komukolwiek. Wiedzieli, że mogą zostać pobici i - w najlepszym wypadku - wyrzuceni znowu za miasto... Poszli! Dali Bogu pomieszać w swoim życiu.

Niejednokrotnie pytaliśmy się, dlaczego Bóg - jak gdyby wybiera sobie "na kim" dokonać cudu. Nie wiem, jednak wierzę i wiem, że cokolwiek się stanie, On jest moim Wybawicielem i Zbawicielem w godzinę śmierci. Nie wiemy, ile nam zostało, ale już teraz warto być wdzięcznym za Odkupienie dokonane na Krzyżu. Nie wstydź się tego wyznać. Nie zapominaj, co On zrobił dla ciebie. Tych dziewięciu zwyczajnie zapomnieli, co otrzymali. Byli zdrowi i to wystarczyło. Czy brak wdzięczności Bogu, będzie kosztował ich przyszłość? A może stało się coś gorszego, bo to dopiero wiara tego, który był wdzięczny sprawiła, że całkowicie wyzdrowiał.

Konfesjonał to miejsce spotkania Jezusa ze mną trędowatym. Zewnętrznie nie wyglądamy już tak źle, ale wnętrze wymaga słów Chrystusa, który - dzięki rozgrzeszeniu spływającym z Krzyża, przez kapłana ratuje nam życie.

Co więc z życiem doczesnym, czasami pełnym smutku i chorób? Nie pozostaje nic innego, jak zawierzyć, choć rozum powie nie raz, że to nie takie proste. Nigdy nie będzie, bo wtedy, zamiast wiary, bylibyśmy sądzeni z wiedzy o Chrystusie, a tak nie będzie.

Św. Paweł na innym miejscu napisze: "Rzymianie, nic nie może nas odłączyć od Chrystusa. Ani choroby, ani śmierć, ani utrapienie, ani ucisk czy prześladowanie, ani głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz..."

I kolejna sprawa, mamy siebie nawzajem, by się modlić jedni za drugich, by - cokolwiek się sanie - zachować wiarę w ostateczny triumf Życia nad śmiercią w naszym życiu.

© Codziennik irlandzki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci